Procházka po městě

Nejen hrad nabízí zajímavou prohlídku. Město Loket nad Ohřím je plné historicky zajímavých budou a koutů. K vidění je zejména unikátní přírodní amfiteátr s vynikající akustikou.

Radnice

Monumentální, raně barokní budova radnice, stojí na jižním okraji náměstí. Byla postavena podle plánů architekte Abrahama Leuthnera. Její výstavba byla započata roku 1682 a trvala čtrnáct let. Dvoupatrová budova s věží má na svém průčelí reliéf městského znaku z roku 1686.

V radnici sídlí městský úřad a základní umělecká škola. V přízemí budovy můžete navštívit galerii, v níž se pravidelně konají výstavy výtvarného umění. Svou stálou expozici tu má muzeum knižní vazby.

Černá věž

Věž patřila do areálu tzv. dolního hradu, který střežil přístup do hradu. Vstup do věže potvrzuje její obranný charakter. Nachází se totiž až v polovině její výšky. Tato památka si zachovala mnohé ze své původní podoby, její střecha je však mladší, barokní.

Z věže je pěkný výhled na město a hrad, zhlédnout tu můžete i expozici loketských kuriozit. Zajímavý je obraz Město Loket jako Benátky – místo ulic jsou ve městě vodní kanály. Dále stojí za povšimnutí Soška Gottstaina, vládce místních hor a kamení. Můžete tu vidět a zakoupit Loketský lok. Součástí expozice je také výstava obrazů a fotografií města i hradu.

Kostel Svatého Václava

Nad loketským náměstím, u přístupové cesty ke hradu, stojí kostel sv. Václava. První zmínky o této stavbě jsou již z roku 1240. Kostel postihlo několik požárů a tedy i několik rekonstrukcí. Kostel se proslavil tzv. loketskou varhanářskou školou. Loketský rodák Abraham Stark vytvořil varhany pro kostel P. Marie na Strahově, pro klášter Sedlec u Kutné Hory či klášter Zlatá Koruna.

Amfiteátr

Město Loket pyšní unikátním přírodním divadlem. Podobná jsou v České republice pouze dvě - jedno s otáčivým hledištěm v Českém Krumlově a druhé zde v Lokti. Divadlo se může pochlubit vynikající akustikou a atmosférou. Po válce zde hráli umělci z Národního divadla. Na jevišti stál Voskovec i Werich, hrála se zde Prodaná nevěsta. Díky vynikající akustice herci i pěvci nepotřebovali techniku. Každému slovu bylo nahoře v hledišti dobře rozumět. Dnes se tu konávají nejen divadelní představení (Rusalka, Evžen Oněgin, Rigoleto či Nabuko), ale pořádají se tu koncerty i další kulturní akce.

Areál motokrosu

Motokros patří k tradičním motoristickým disciplínám, které se provozují za velkého zájmu diváku po celém světě. Zdejší trať vyhovuje nejpřísnějším požadavkům závodů, závodníků i diváků a pořádají se tu i závody mistrovství světa.