Karlovy Vary

Pověst o založení města

Karel IV. při svém pobytu na hradě Lokti často lovil v lesích královské obory. Při lovu prý jeden ze psů při pronásledování divé zvěře spadl do tůně, z níž tryskala teplá voda. Karel IV. usoudil, že tato voda může zahnat mnohé nemoci (sám ji užil při léčbě nemocné nohy). V místě dal založit město, které nazval „Teplé lázně u Lokte“. Pojmenování nynějšího města je výrazem úcty ke svému objeviteli. Jsou to lázně císaře Karla, tedy Karlovy Vary.

Karlovy Vary

Když vyslovíte jméno města Karlovy Vary, vybaví se vám slova jako „vřídlo“, „kolonáda“, „lázně“ či „Becherovka“. Velkou měrou se o to zasloužil doktor David Becher, který zavedl celou řadu nových léčebných postupů a metod a přispěl i k výstavbě města.

Nejslavnější české lázně svým návštěvníkům mimo lázeňskou péči a relaxaci nabízejí i řadu pozoruhodných památek. Určitě nelze vynechat kolonády. Mlýnská kolonáda postavená v roce 1869 podle projektu architekta Zítka. Sadová kolonáda s tajemným hadím pramenem. Dřevěná kolonáda s prameny Tržním a Karla IV. Skalní zámecká kolonáda u Zámecké věže gotického hradu a také Vřídelní kolonáda s impozantním dvanáctimetrovým vývěrem pramene z hloubky tří kilometrů.

Becherovka, která zachutnala i rakouskému císaři, tu má nejen svou výrobnu, ale i zajímavé muzeum. V roce 1904 byl dokonce společnosti Johann Becher udělen titul „c.k. dvorní dodavatel“. Firma pak každý měsíc zásobovala císařský dvůr padesáti litry Becherovky.

35 metrů vysoká rozhledna Diana se tyčí na vrchu nad městem. Vede k ní lanová dráha od Grandhotelu Pupp. Skalka „Jelení skok“ s kovovou sochou kamzíka. Neogotická rozhledna Karla IV. Tři dřevěné kříže na vrchu opředeným spoustou srdceryvných pověstí. Dorothein altánek, který najdeme naproti Galerii umění prý navštívil i Casanova. Můžete navštívit Malou Versailles, Poštovní dvůr, Karlovarské muzeum, Galerii umění, Doubskou horu s rozhlednou, Vítkovu hora, Japonskou zahradu, hvězdárnu. Za návštěvu stojí i Chrám Máří Magdalény, pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla, kaplička Ecce Homo, Anglikánský kostel sv. Lukáše, či stařičký kostel sv. Urbana. Nenechte si ujít romantické procházky po lázeňských lesích. Mohli bychom pokračovat ještě dlouho…

Infocentrum města Karlovy Vary, o.p.s.

Lázeňská 1; 360 01 Karlovy Vary
Tel: +420 355 321 176

Terminál Infocentra Dolní nádraží

Západní ul., 360 01 Karlovy Vary
Tel: +420 353 232 838

Doprava

Do Karlových Var se dostanete autem z Prahy po silnici č. E48. Do Karlových Var jezdí vlak i autobus. Z Lokte se do Karlových Var můžete vydat autobusem i vlakem. Cesta trvá asi 30 min.

zdroj supermapy.cz