Akce na hradě

Vraťte se několik staletí zpět. Prožijete doby, kdy chrabří muži holdovali čestným soubojům, pití a krásným děvám. Staré hradby hradu Loket mají své zvláštní kouzlo. Pamatují totiž mnohé.

Aktuální přehled akcí

Svatby na hradě

V patře východního křídla hradu, hned vedle slavnostního hradního sálu, se nachází obřadní síň. Je zdobena nástěnnou malbou stráže a obrazem hořící hlavní loketské brány. Svatba na hradě Lokti bývá velkou a zajímavou událostí. Svatební průvod vítá hradní pán. Oddávající mají dobové kostýmy. Hraje historická hudba. Skupina šermířů mezi sebou bojuje o předání kytice nevěstě. Dá se zde zažít všelicos.

Středověké hostiny a slavnosti

Ve slavnostním sále se konají středověké hostiny. Rodiny i firmy v něm pořádají oslavy i rauty, koncertují zde umělci a odehrávají se tu divadelní představení. Hosty obsluhují pážata. Kejklíři baví společnost a tanečníci tančí. Na hradě i v podhradí se také často konají rytířské turnaje, čestná klání o srdce dámy a souboje s lehkými i těžkými zbraněmi.

Jindy zas cizí vojsko dobývá hrad. Má připravené dlouhé žebříky na zdolání hradeb. Obránci ale nevydají hrad snadno. Vzduchem létají šípy i kamení. Vidíme tyče i halapartny. Hrad ještě odolává. Na řadu přichází dělo. Nastává bojová vřava. A hrad podléhá.

Spíše pro silnější povahy je určená další událost. Na nádvoří se koná poprava. Na šibenici je vidět ze všech koutů nádvoří. Odsouzenec k ní upírá svůj zrak, když je veden a chvílemi i vláčen na místo ortelu. Posledním přáním je zahrání písně od místních muzikantů. A pak…

Trhy a reje

Přenesete se do doby Rudolfa II. Příjezdová cesta ke hradu Loket je lemována dobovými trhovci. Můžete si zajít k brašnáři, kartáčníku či k dráteníku. Voní tu perník i teplá medovina. Na nádvoří občerstvíme své tělo v lazebně a duši u hvězdopravce. Za zvuku tónů historické hudby tu obdivujete dovedné ruce hrnčíře. Pak si sednete k dubovému stolu a vychutnáte si porci rožněného masa.

Noční prohlídky

Je noc. Za svitu voskovic a loučí se vám představuje historie. Na náměstí i na nádvoří hradu potkáte potulné umělce, kejklíře, komedianty, muzikanty, herce, ba i zpěváky. Středověk, renesance i baroko. Umělci vás provádějí těmito údobími a živě vám ukazují, jaké to tehdy asi bylo.